Mimo trwających w podwórzu przy ul. Piotrkowskiej 3 prac budowlanych instalacja „Pasaż Róży” będzie udostępniana publiczności podczas specjalnych spacerów.
Konkurs fotograficzny #PasażRóży
Przedstawiamy zwycięskie zdjęcie autorstwa p. Bartosza Księżaka – gratulujemy raz jeszcze!
Pasaż Róży
8 października 2014 r. w ramach Aneksu do Festiwalu Łódź Czterech Kultur po raz pierwszy w całości pokazana zostanie nowa instalacja Joanny Rajkowskiej „Pasaż Róży”. Na wernisaż z udziałem artystki zapraszamy o godzinie 17:00.
Aneks do Festiwalu
Festiwal Łódź Czterech Kultur wraca na Piotrkowską. 18 października 2014 r., w ramach Aneksu do Festiwalu łódzka publiczność raz jeszcze będzie mogła wziąć udział w warsztatach, pokazach, koncertach, wernisażach i konkursach. Wszystko od godziny 11:00 przy ul. Piotrkowskiej 3. Wstęp na wszystkie wydarzenia oczywiście bezpłatny.
Wolontariusze i Wolontariuszki – poszukiwani!
Wolontariusze i Wolontariuszki! Osoby z pasją do kultury i odrobiną wolnego czasu! Aneks do Festiwalu Łódź Czterech Kultur nie poradzi sobie bez Was – jak zawsze niezawodnych i niezbędnych. Macie chwilę 17 i/lub 18 października?
Cykl debat „Polska na Wolności”
Jacek Żakowski porozmawia ze swoimi gośćmi na niezwykle ważne tematy: o miłości z Kazimierą Szczuką i prof. Zbigniewem Izdebskim; o edukacji z prof. Janem Hartmanem i Piotrem Pacewiczem; o pracy z prof. Juliuszem Gardawskim i Jackiem Santorskim oraz wreszcie o społeczeństwie z prof. Januszem Czapińskim i prof. Stanisławą Golinowską.
Wydarzenia w ramach projektu „Podwórka”
Osobną kategorią wydarzeń przygotowywanych specjalnie na festiwal są przedstawienia należące do trzyletniego projektu „Podwórka”. Projekt jest wspierany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tramwaj Bez Kunia
Miasto, w którym mieszają się nie tylko wpływy etniczne, ale również folklor miejski z ludowym – to właśnie obraz rodzącej się na przełomie XIX i XX wieku Łodzi… Ziemia Obiecana rozrasta się, fabryki pączkują, pochłaniając okoliczne wsie, a wraz z nimi ich mieszkańców.
Cukunft
„Przyszłość” – to właśnie w jidysz znaczy cukunft. W tym wypadku przyszłość splatająca się z przeszłością, improwizacji jazzowych z tradycjami muzyki żydowskiej Europy Wschodniej.
Wehikuł wspomnień Miastograf
Jeśli myślicie, że Łódź ma jedną historię – nie możecie być w większym błędzie. Jak pokazuje Stowarzyszenie Topografie, takich historii jest tyle, ilu mieszkańców liczy sobie miasto.
„Jeżyce”, Teatr Nowy z Poznania
Jeżyce – jedna z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej zaniedbanych dzielnic Poznania. Historie ich mieszkańców, w pierwszym dokumentalnym serialu teatralnym, opowiadają aktorzy spektaklu.
„Kołysanki Na Wieczny Sen” Leny Piękniewskiej
Życzenie spokojnego snu – wypowiadane każdego wieczoru, może przybrać też inny wydźwięk. „Kołysanki Na Wieczny Sen” to projekt poświęcony pamięci polskich Żydów, swoiste pożegnanie ze zmarłymi i próba uczczenia ich historii.
Paryż w dzień, Berlin nocą, Łódź nad ranem
Studenci Łódzkiej Szkoły Filmowej przeniosą nas w niezwykłe czasy nieograniczonej zabawy, kiedy wszystko było możliwe, świat pachniał koniakiem i cygarami, noc mieszała się z dniem.
Obywatele Wschodniej 50
Przyzwyczajeni do szarości łódzkich podwórek mamy w zwyczaju mijać je w pośpiechu, bez głębszej refleksji czy choćby zastanowienia się nad ich historią.
KAIROS – koncert pieśni chóralnych
Tajemnicze, spowite półmrokiem wnętrza kościoła pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego 14 czerwca wypełni piękna, potężna i tajemnicza muzyka kościołów Wschodu.
„Mit 200 Sachen ins Meer”, Teatr RambaZamba
„Szalony” – to słowo najlepiej opisuje teatr RambaZamba. I nie jest to pojęcie pejoratywne – to określenie estetyki wyrazu, w którym niepełnosprawność jest przeżywana jako siła.
Marc Bernstein Big Band + Marc Bernstein Kwartet
Spuścizna przodków – Żydów Europy Środkowo-Wschodniej – opowiedziana przez mieszkańca Nowego Jorku, miasta jazzu. Tak właśnie w jednym zdaniu można spróbować opisać muzykę uznanego na świecie saksofonisty i kompozytora Marca Bernsteina.
Kamienica Rewolucji 29
Zaskakujący, zadziwiający i oszołamiający – tak można opisać projekt, którego tematem stała się kamienica przy Rewolucji 29. Niezwykłe spojenie literatury, rozumianej nie zawsze konwencjonalnie, muzyki łódzkich zespołów, gry świateł i obrazów.
Pasaż Róży – koncert Oli Kozioł i Andrew Dixona
Wybitna artystka, autorka palmy na rondzie de Gaulle’a w Warszawie, przygotowuje przy Piotrkowskiej 3 instalację z mozaiki lusterek, która będzie pokrywać ściany całego podwórka.
„Lament Łódzki” – Podwórko Rewolucji 29
Łódź jest zwana „miastem dla koneserów”. To jednak delikatne pojęcie, pod którym kryje się zarówno fala wulgaryzmów, jak i cukrowa euforia części mieszkańców.
Wernisaż i Finisaż Galerii Jeansów
Kultura od najmłodszych lat? Czemu nie! Dzięki projektowi łódzkich edukatorów kulturalnych dzieci z centrum miasta przez kilka godzin dziennie będą tworzyły Sztukę – przez duże S.
Absynt, Samogon, Cynamon, Karbido i Andruchowycz
W malowniczo-industrialnych przestrzeniach dziedzińca hotelu Tobaco rozbrzmi 12 muzycznych obrazów, różnych od siebie i współbrzmiących jednocześnie.
Cyrk Czterech Kultur i Teatru Licedei
Wyjątkowi artyści z imponującym dorobkiem już w pierwszy weekend czerwca w Wytwórni zaprezentują wyjątkowe przedstawienie – Cyrk Czterech Kultur.
„TimeBank”, Teatr Grotest Maru
Czym jest czas? Czy zupełnie nami zawładnął? Czy czas to pieniądz? Pytania, które stawiamy sobie na co dzień artyści potrafią postawić w sposób zaskakujący i zupełnie nieprzewidywalny. Na przykład na fasadzie budynku Grand Hotelu w Łodzi. Tak, dokładnie – taniec, picie kawy czy wykonywanie codziennych czynności na wysokości trzeciego piętra – nikt nie przejdzie […]
4 kultury na Piotrkowskiej
W pierwszy weekend czerwca Piotrkowska, od placu Wolności po ulicę Jaracza i Grand Hotel, zaroi się od cyrkowców!
Matthew Herbert „Dźwięki Łodzi” + L.Stadt
Światowej sławy muzyk elektroniczny brytyjskiego pochodzenia, Matthew Herbert, odwiedzi Łódź w pierwszy weekend czerwca. Przyjedzie na zaproszenie organizatorów Festiwalu Łódź Czterech Kultur, aby zaprezentować podczas koncertu na rynku Manufatury przygotowany specjalnie na tę okazję hymn miasta.
Łódź czasu wojny, Kwartalnik historyczny „Karta” – promocja numeru pisma
Łódź – miasto stworzone przez cztery tak różne kultury, potrafiące ze sobą współpracować dla wspólnego dobra. Ta piękna współpraca zniszczona przez okrucieństwo wojny. Wojny wspominanej przez narody polski, żydowski i rosyjski.
Koncert zespołu Delicatessen
Zadziwiająca i zachwycająca mieszanka dźwięków i kultur. Muzycy, którzy spotkali się cztery lata temu w Londynie, reprezentują tak skrajne środowiska, że połączenie ich pracy i inspiracji nie może być nudne!