Wydarzenia w ramach projektu „Podwórka”

8

Osobną kategorią wydarzeń przygotowywanych specjalnie na festiwal są przedstawienia należące do trzyletniego projektu „Podwórka”. Projekt jest wspierany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotychczas powstały dwa przedstawienia z tego cyklu:

  • „Podwórko Piotrkowska 37”, autorstwa laureata Paszportu Polityki Krzysztofa Garbaczewskiego,
  • „Zgierska 38”, przygotowane przez Teatr Ósmego Dnia.

Oba spektakle swobodnie czerpały z historii miejsc, w których powstały – przedstawienie Garbaczewskiego było raczej swobodną impresją na temat miejsca, natomiast spektakl Teatru Ósmego Dnia z reporterską rzetelnością opowiedział historię mieszkańców kamienicy przy Zgierskiej 38 od czasów przedwojennych aż po współczesność. W przygotowania do spektaklu silnie zaangażowani byli mieszkańcy, a samo przedstawienie spotkało się z gorącym przyjęciem gromadząc ponad 900 widzów.
Podczas kolejnych edycji festiwalu cyfrowe zapisy przedstawień będą pokazywane na obu podwórkach – mamy nadzieję, że stanie się to tradycją festiwalu i corocznym świętem społeczności lokalnych. Dalsze przedstawienia cyklu powstaną w tym roku:

„Lament Łódzki” – projekt w reżyserii Mariusza Grzegorzka opowiadający o podwórku przy Rewolucji 29. (08.06.2014, 21.00),
„Obywatele Wschodniej 50” przygotowane przez Janusza Opryńskiego (14.06.2014, 20.30 i 15.06.2014, 20.00).

&nbps;