Wernisaż i Finisaż Galerii Jeansów

jeans

Kultura od najmłodszych lat? Czemu nie! Dzięki projektowi łódzkich edukatorów kulturalnych dzieci z centrum miasta przez kilka godzin dziennie będą tworzyły Sztukę – przez duże S. W opuszczonym lokalu sklepowym dzieci z okolic będą mogły kupować markowe jeansy za przygotowane przez siebie dzieła sztuki. Widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć ich prace w sklepie, który w magiczny sposób przeobrazi się w galerię. Materialną nagrodą za prace są dżinsy, które dzieci dostaną na własność podczas finisażu akcji.

8 czerwca 2014 r., 13.00 – Wernisaż
15 czerwca 2014r., 13.00 – Finisaż
ul. Wschodnia 51 – sklep

Galeria Dżinsów. Projekt społeczno-artystyczny

Galeria Dżinsów upomina się o dzieci z bram łódzkiego centrum. Na projekt składają się warsztaty twórcze dla dzieci w wieku 7-12 lat jak i, powiększająca się co dzień, otwarta dla publiczności festiwalu Łódź Czterech Kultur, wystawa dziecięcych prac wykonanych technikami sztuki współczesnej.

W lokalu przy ul. Wschodniej 51 powstanie sklep Galeria Dżinsów. Przez osiem godzin dziennie galeria oferować będzie uzyskane od sponsorów dżinsy w dziecięcych rozmiarach. Dżinsów nie będzie można jednak kupić – będzie je można jedynie „wymienić” za sztukę, powstającą na codziennych warsztatach, prowadzonych na miejscu przez zespół Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi.

Każdy z warsztatów będzie miał podobny przebieg. Na początek przedstawienie jednej pracy współczesnego artysty z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Jej wspólna analiza i interpretacja wyłoni temat – możliwie otwarty, zakorzeniony w codzienności i zarazem metaforyczny – jak strata, radość czy podróż. Wokół tego pojęcia konstruowane będzie zespołowo konkretne zadanie dla dzieci. Na przykład: Za kim/za czym tęsknisz najmocniej? Kto lub co sprawiło Ci największą radość? Dokąd pojechałbyś bez zastanowienia?

Zadaniem uczestników będzie realizacja pracy w poetyce sztuki współczesnej. Takie właśnie techniki wprowadzi warsztat – właściwe sztuce nowoczesnej i współczesnej, możliwe do realizacji środkami dostępnymi dla dzieci i niewymagające dodatkowych umiejętności techniczno-rzemieślniczych (np. kolaż, frotaż, sztuka konceptualna, instalacja itd.).

Każdy z uczestników co dzień będzie realizować kolejną pracę. Stopniowo handlowa „galeria” – sklep z jeansami – zmieni się w galerię prac dziecięcych uczestników projektu. Narastająca wystawa będzie dostępna dla publiczności festiwalowej. Zainteresowanie publiczności, przede wszystkim dorosłej, nasyci symboliczną wartością pracę artystyczną dzieci. Materialną nagrodą będą dżinsy, które dzieci dostaną na własność podczas finisażu akcji.

Tym samym projekt Galeria Dżinsów wzmacnia psychologicznie dzieci z zaniedbanych społeczności, – jako pełnoprawnych uczestników debaty publicznej. Wydobywa „na pokaz” ich codzienność, spychaną na margines przez oficjalne narracje świata dorosłych czy świata dobrze sytuowanego społecznie i ekonomicznie. Nagradza potencjał dzieci materialną, ale i symboliczną, pamiątką tego pozytywnego doświadczenia – dżinsami.

Patronat nad projektem sprawuje Muzeum Sztuki.

Leszek Karczewski (ur. 1978 r.) kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, kurator akcji społeczno-artystycznych, m.in. „ms3 Re:akcja” i „WIKIzeum”, pomysłodawca i realizator „Kulturanka” (programu TVP Kultura o sztuce współczesnej skierowanego do najmłodszych) nagrodzonego w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2012, autor prac poświęconych teorii podmiotowości, teorii interpretacji oraz edukacji muzealnej, inspirowanych filozofią amerykańskiego pragmatyzmu.

&nbps;